REFLEKS GAZETESİ


REFLEKS GAZETESİ

Bir şirketin değerinin sadece arsa, makine-teçhizat, demirbaşla ölçülemeyeceğini söyleyen Yeminli Mali Müşavir Nihat Ceylan, bu değerin ‘marka’, ‘pazar payı’, ‘şirket vizyonu’ gibi elle tutulamayan kalemleri de içerdiğini belirtiyor. Ceylan, “Doğu Akdeniz şirketlerinin yüzde 98’i bu gerçek değerin farkında olmadan faaliyetlerini sürdürüyor” diyor.

Refleks’e konuşan Üç Kalem Yeminli Mali Müşavirlik & Bağımsız Denetim A.Ş.’nin ortağı Yeminli Mali Müşavir Nihat Ceylan, şirketlerin değerinin sadece arsa, makine-teçhizat, demirbaş gibi kalemlerle ölçülemeyeceğini söyledi. “Bu, geleneksel bakış açısıdır. Oysaki bilimsel bakış açısı şirket değerini ölçerken, arsa, makine-teçhizat, demirbaşın yanında ‘marka değeri’, ‘pazar payı’, ‘şirket vizyonu’ gibi elle tutulamayan kalemleri de dikkate alır” diyen Ceylan, şirketlerde henüz bu gerçek değer konusunda farkındalığın oluşmadığını belirtti.

GERÇEK DEĞERİ BİLMEK CESARETİ PERÇİNLER

Şirket değerlemelerinin ortakların haklarını korumak, gelecekteki yatırımlara yön vermek gibi amaçlarla yapıldığını dile getiren Ceylan, Doğu Akdeniz Bölgesi’nde faaliyet gösteren şirketlere yönelik gözlemini de paylaştı. Bölge şirketlerinin yüzde 98’inin ‘gerçek değer’ kavramının ne olduğunu bilmediğini aktaran Ceylan, “Bu farkında olmama durumu, şirketlerin gerçek potansiyelini görememesine sebep oluyor. Böyle olunca da yatırım yapma, ortaklık kurma, inovatif ürün geliştirme gibi konularda çekimser kalabiliyorlar” dedi. Ceylan, “Oysa şirketlerimiz gerçek değerlerini bilebilseler, yeni kararlarında daha cesaretli davranabilecekler” diye konuştu.

EKONOMİ BASININA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR

‘Gerçek değer’ farkındalığının oluşmasında ekonomi basınına da çok iş düştüğünü kaydeden Yeminli Mali Müşavir Ceylan, aynı zamanda meslek odaları ve iş dünyası sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda bilgilendirme seminerleri düzenlemesi gerektiğini belirtti.

YENİ KUŞAKTAN UMUTLUYUZ

Yeni kuşak şirket yöneticilerinin yeniliklere açık olduğunu, dolayısıyla şirket değerlemesine bilimsel yönden yaklaştığını ifade eden Yeminli Mali Müşavir Ceylan: “Umutsuz değiliz. Tek sorun, özellikle bölgemiz şirketlerinde ‘gerçek değer’ farkındalığının istenilen düzeyde olmaması.” Diğer Haberler


İŞ DÜNYASINA YENİ BİR SOLUK GETİRECEKLER 2016-10-31
ADANA PARAVOLLEY TAKIMI, ÜÇ KALEM’İ ZİYARET ETTİ 2017-08-15
AİLE ŞİRKETLERİNDE BAŞARININ ANAHTARI: AİLE ANAYASASI 2017-08-15
ADANA VALİMİZ SAYIN MAHMUT DEMİRTAŞ İFTAR YEMEĞİMİZDE 2017-06-29
ÜÇ KALEM ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE 2018-01-08
ARSA KARŞILIĞI İNŞAAT İŞLERİNDE MALİYE BAKANLIĞI YENİ BİR UYGULAMAYA GEÇTİ 2018-06-18
ÜÇ KALEM ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİYLE 2. KEZ BULUŞTU 2018-12-27
ÜÇ KALEM YMM VE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş. İSTANBUL OFİSİ HİZMETE AÇILDI 2021-01-14